0
0
پادکست صوتی

رنگی کردن سطر انتخابی در اکسل

3788 بازدید
۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

رنگی کردن سطر انتخابی در اکسل یکی از مواردی است که در خیلی از موارد به کمک کاربر آمده و در مواقعی که حجم اطلاعات بالا بوده و رفت و آمد بین اطلاعات زیاد انجام می گیرد ، به کار  می اید.در این نوشته قصد داریم تا با بیانی ساده و روان این موضوع را برایتان توضیح دهیم.

نحوه کار به این صورت هست که در محدوده مد نظرمان با کیلیک روی هر سلولی ، آن سطر به شکل متمایزی نمایش داده شود.همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید سطر انتخاب شده با فرمت کاملا متفاوت نمایش داده شده است.

رنگی کردن سطر انتخابی در اکسل

برای این کار نیاز داریم تا شماره ردیف فعال را داشته باشیم و به واسطه آن شماره ، فرمت مورد نظر را به آن ردیف اعمال نماییم.برای این منظور  سلول A6 را در نظر می گیریم.ابتدا کل محدوده مد نظرم را انتخاب کرده ( در این مثال محدوده من E6:L24 است ) و سپس گزینه کاندیشنال فرمتینگ را کلیک می کنیم.

رنگی کردن سطر انتخابی در اکسل

 

بعد از انتخاب New Rule در پنجره جدید گزینه آخر را انتخاب کرده و مانند تصویر زیر فرمول را وارد می کنیم.

 

رنگی کردن سطر انتخابی در اکسل

 

حالا با زدن دکمه Format یک رنگ برای پس زمینه سطرمون انتخاب می کنیم و از تب Font قسمت رنگ ،روی رنگ سفید کلیک می کنیم.تا اینجای کار ما به سطری که شماره آن در سلول A6 قرار میگیرد فرمت مجزا دادیم.اما برای اینکه با کلیک روی سطر مد نظر ، شماره آن سطر به سلول A6 منتقل شود باید یه کد ساده VBA بنویسیم.برای اینکار با زدن کلیدهای ترکیبی Alt + F11 وارد محیط کدنویسی شده و در ایونت شیتی که اطلاعات در آن شیت هست کد های زیر را می نویسیم.

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Not Intersect(Target, Range(“e6:l24”)) Is Nothing Then
Range(“a6”).Value = Target.Row
End If
End Sub

نکته:اگر موفق به پیاده سازی آموزش رنگی کردن سطر انتخابی روی فایل خود نشدید نگران نباشید فایل نمونه و ویدیوی آموزشی در انتهای همین مطلب قرار داده شده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kakaexcel.com/?p=169
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
محمد رضا مکرم
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد رنگی کردن سطر انتخابی در اکسل

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است